Akım Korumalı Prizler Ne İşe Yarar?

Akım korumalı priz günümüzde büyük öneme sahiptir. Yüksek teknoloji cihazlara çok büyük oradan binlerce türk lirası para harcıyoruz. Hele ki son dönemde piyasaya sürülen teknolojik ürünlerin dudak uçuklatan fiyatlarını düşününce bu durumun önemi daha da üst seviyelere çıkabiliyor. Örneğin bir LCD televizyonu 80 bin lira gibi bir fiyata bile bulabiliyorsunuz. Böyle bir durum varken neden binlerce lira verdiğiniz televizyonu çalışmaz halde bulamayasınız?

Hasar verici dalgalanmalar elektrik tesisatınızda dolaşmaktadır. Elektronik cihazlarınıza bu nedenle zarar verir. Günlük ufak dalgalanmalar bile elektronik aletlerinizin performansını düşürüp ömürlerini kısalır. Prizlerin akım koruma devresi Lcd, led, plazma, uydu alıcıları, bilgisayar ve diğer hassas elektronik cihazlarınız için en yüksek seviyede koruma sağlar. Güç kablosu, güvenlik kapatıcıları, kablo yönetimi ve elektrik hattındaki aşırı gerilmelere karşı etkin koruma sağlar.

Akım Korumalı Prizler Hakkında

Akım korumalı olan prizler, elektrikli aletlerinizi yüksek akım tehlikesinden korumayı amaçlar. Bu priz yapısını kullandığınızda elektronik cihazlarınız voltaj değişimlerinden etkilenmez. Bu kategoride özellikle masaüstü bilgisayarlar çok büyük zararlar görmektedir. Hatta bir dönem voltaj değişimleri oldukça fazla sorun yaratmıştı. Neredeyse her 10 kişiden 6’sı masaüstü bilgisayarını elektriksel sorunlar yüzünden kaybetmişti. Bu sebeple buna önlem olarak hayatımıza giren bu priz, hem pahalı teknolojik cihazlarımızı hem de cebimizi koruyor.

Akım Korumalı Priz Avantajları

Akım korumalı prizler hassas elektronik cihazları kullanılmaz hale getirebilecek yüksek gerilim dalgalanmaları ve aşırı gelecek olan elektrik yüküne karşı korumaktadır. Bu prizler çeşitli tiplerde karşımıza çıkabilir.

Tekli akım korumalı tekli akım korumalı priz, 2’li, 3’lü, 4’lü, 5’li, 6’lı, 7’li ve 8’li şeklinde karşımıza çıkabilir.

Ucuz bir önlem olması sebebiyle yüksek maliyetli teknolojik cihazlarını korumak için iyi bir çözümdür. Sonuçta bir tarafta binlerce lira değerindeki eşyaları kaybetmek gibi bir risk de var. Burada risk almak yerine akım korumalı priz almak çok daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Prizler, iç mekanizmasında yer alan özel devresi ile aşırı gerilim durumlarında kullanılmaktadır. Prize bağlı tüm elektronik cihazları koruma altına alıyor. Ayrıca yeniden kullanılabilme özelliğine sahip olan termik sigortaya sahip bu prizler, aşırı yüke karşı hem elektromanyetik hem de radyo frekans gürültü filtresine sahiptir. Ekstradan bir de üzerinde elektrik hattındaki parazit ve elektriksel gürültülere karşı korumayı da bulundurmaktadır.

Burada şu ince noktayı unutmamak gerekir. Akım korumalı priz, sadece yüksek voltaj oynamalarında işe yaramaktadır. Yani voltaj düşmelerinde herhangi bir fayda vermemektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta budur.

TIKLA ARA
WhatsApp