Elektrik nedir ?

Elektrik Keşifi

Elektrik Nedir? temelinde atomlardan, atomun merkezinde ortasında yeralan çekirdekten, çekirdeğin içinde yer alan yüksüz nötronlar ve artı yüklü protonlar ve çekirdeğin etrafında bulunan eksi yüklü elektronlardan meydana gelir. eksi bir atomda elektron sayısı ve yükü, proton sayısı ve yüküne eşittir.

Elektrik yükü oluşan iki cismin birbirini çektiğini veya ittiğini gözlemlemiştir. Artı elektrik ve eksi elektrik tanımlarını yapmış ve elektriğin yolunun artıdan eksiye doğru olacağını söylemiştir.

Elektrik nedir

Elektrik Nedir

elektrik nedir maddaleri herhangi bir dış güç uygulandığında ise proton, elektronlar arasındaki denge bozulur. Bu da atomun elektrik yükü kazanmasına veya kaybetmesine ve eksi yüklü elektronların serbest kalmasına sebep olur. Elektronlar, serbest hareket ederek maddede elektrik akımının oluşmasını sağlar. Bu makaleye göre elektrik; hareket halindeki ya da statik yüklü maddelerin meydana getirdiği fiziksel bir olgudur. Elektriğin mucidi ise manyetizmanın keşfedilmesi ile ilişkilidir.

Elektriğin ardından elektriği depolamayı sağlayan leyden şişesinin icadıyla yapılan araştırmalar hız kazanmıştır. Benjamin Franklin, 18. yüzyılda basit bir kondaktör olarak kullanılan leyden şişeleri ile çalışmaya başlamıştır. Bu şişelerde depolanan ve sonrasında boşaltılan elektriğin oluşturduğu kıvılcımların şimşek ve gök gürültüsü ile benzer olduğunu keşfetmiştir. 

21. yüzyılda günümüzde elektrik üretimi için termik ve ya nükleer santraller güneş panelleri,rüzgar türbünleri vb. birçok üretim çeşitleri vardır küresel ısınmanın araç egzozlarının ve insan eliyle oluşan karbon salımı karbondioksit oranını arttırdığı için güneş sıcağını çekmektedr ve susuzluk küresel ısınma kıtlık gibi olayların geri dönüşü olmayacak zararları olduğunu insanlık anlamıştır.

küresel ısınma

Küresel Isınma

Küresel ısınma İklim değişikliği, sıcaklık, yağış, rüzgar düzenleri ve Dünya gezegeninde ikliminin uzun zaman değişimleri ifade eder. Küresel ısınma, özellikle atmosferdeki tabakasındaki sera, karbon gazlarındaki fazla olmasının neden olduğu Dünya’nın hava sıcaklıklarının artmasınan neden olmaktadır.

İklim değişikliği ve küresel ısınma beraberinde susuzluk deniz, göl ve akarsuların kuruması tarım arazılerin susuz kalması ve kıtlık yaşatmaktadır bunu önlem almak için evde kullandığımız ampül bile tasarruflu kullanmamız lazım ki bizden sonraki nesillere daha güzel dünya ve doğa bırakabilerim.

TIKLA ARA
WhatsApp