Şartel Neden Atar

Şartel Neden Atar ? bu sorunun cevabı makalemizde anlatılmaktadır elektrik tesisatları konusunda ilk ve en güvenli yapı içerisinde kesinlikle şartel gelir. Ancak bazı olaylardan dolayı da şartel de atabilmekte ve bu da tehlikeli ve risk yaratabilmektedir. Peki, şartel neden atıyor? Elektrik şartelinin atmasının sebepleri hakkında bilgileri anlattık uygar elektrik.

Şarter neden atar sorusunun cevabı bina daki ve evdeki bütün farklı elektronik cihazları koruyan malzeme içerisinde şalter gelir. tesisat akım üzerinden etkili bir koruma imkanı sağlayan şalter, akım geçişi üzerine etkin bir dengeleme imkanı vermektedir. O nedenlerden dolayı şartel attığı vakit bu durum önemsenmeli ve buna bağlı olarak önlemler ele alınmalıdır.

 

Elektrik Şartelinin Atmasının Sebepleri Nedir

 Birden fazla farklı sebepten dolayı elektrik şarteli atması ortaya çıkabilmektedir. Özellikle binada evlerde işyerlerin de meydana gelen bu olayın neden olduğu birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Şartel Neden Atar?

 Müşterilerin en çok merak ettiği şeylerin içerisinde şarteli neden attığı geliyor. Bilindiği üzere sigortanın temel görevi, devreden belli bir ölçünün üzerinde voltaj ve akımı geçişi gerçekleştiği vakit elektrik tesisatını devre dışı bırakmak ve bu şekilde can güvenliği sağlamaktır. Ancak bazı durumlarda voltaj ölçüsü belli bir değerinin üzerine fazla çıktığı vakit elektronik cihazlar yanar ve kısa devre meydana gelir. şalter atması olarak bilinen durumda işte tam bulur. Böyle bir durumda sigorta atar ve elektrikçi güvenliği bu bağlamda devre dışı kalır.

 – Sigorta iletilen akım üzerinde ortaya çıkan aşırı yükler

– Şebeke üzerinde anlık gerilim yükselme

 – Güvenlik önlemi bulunmayan kablolu seyyar priz çoklayıcılar

 – Elektrik tesisatında kullanılan bakır kabloların yanlış seçimi.

 – Bozulan bazı elektrikli ve elektronik cihazların kaçakları

Sigorta neden atar

 Tesisatta bunlara benzer birden çok farklı sebeplerden dolayı elektrik şarteli atması ortaya çıkabilmektedir. Elbette bunun dışında doğal olaylar üzerinden yağmur dolu şimşek çakması ile beraber meydana gelen gerilim kapsamında da şartelin düşmesi öne çıkabilmektedir. Böyle durumlarda ise mutlaka uygar elektrikten profesyonel usta kadromuz ile çözüm bulabilirsiniz aramanız yeterli konum attıktan sonra ustamız evinize gelerek arızanızı en kısa sürede tespit eder.

TIKLA ARA
WhatsApp